לשיחת ייעוץ ראשונית בחינם:

Schedule a free meeting:

 

רכישת עסק קיים או הקמת עסק חדש – מה מומלץ?

כבר שנים שאתם רוצים להיות עצמאיים ולנהל עסק משל עצמכם. הבעיה היא שההתחלה בתחום הזה תמיד קשה, ורבים מוצאים עצמם מתלבטים לגבי הצעדים הראשונים שלהם. אחת הדילמות בנושא היא בין פתיחת עסק חדש מאפס, ובין רכישה של עסק פעיל שקיים כבר מספר שנים. כפי שתראו מיד, לכל בחירה מבין אלה יש יתרונות משלה, וכל אחת עשויה להתאים לאנשים שונים במצבים שונים.

הסיבות המרכזיות לפתוח עסק – והסיכונים הכרוכים בכך

פתיחה של עסק מאפשרת להגשים את החלומות שהיו למקימיו – ייסוד עסק המבטא את השאיפות והחזון שלהם באופן מלא. בחלק מהמקרים, צעד זה עשוי להיות פשוט יותר מאשר הצורך ליישר קו עם המאפיינים והתפיסה של עסק קיים. יתרון נוסף הוא שלקוחות פוטנציאליים רבים מעדיפים עסקים חדשים ורעננים, שעשויים להציע תפיסות חדשניות ולהיות מותאמים לעת הנוכחית. לכן, לעסק שקם לאחרונה קל יותר ללכוד את תשומת הלב שלהם.

מצד שני, פתיחת עסק חדש כוללת בתוכה מספר קשיים. מי שפותח עסק צריך לבצע הליכי רישום והקמה ביורוקרטיים, מאמצים שגוזלים זמן ולעיתים גם כסף. בעיה אחרת היא שההתחלות בתחום העסקי תמיד קשות – הקשיים מביאים לכך שכ-90% מהעסקים החדשים בישראל נסגרים עד חמש שנים מרגע הקמתם. כדי למנוע תרחישים כאלה, חשוב להגדיר מראש תוכנית פעולה, להתחיל לבנות מאגר לקוחות ולצבור מוניטין – וכל אלו אינם דברים של מה בכך.

רכישת עסק קיים: כל מה שחשוב לדעת

האפשרות של רכישת עסק קיים קוסמת ללא מעט אנשים, כשגם לה יתרונות וחסרונות משל עצמה. בצד החיובי, הרכישה מאפשרת להימנע מ"חבלי הלידה" הכרוכים בהקמת עסק. הרכישה מאפשרת לבעלים החדשים שלו להתמקד בניהול הראשוני השוטף שלו ובשיפור המצב קיים, ופחות בהליכי רישום וביורוקרטיה. בנוסף, כאשר רוכשים עסק קיים אפשר לקחת ממנו את הדברים החיוביים שעשויים להיות בו – לקוחות קיימים, משאבים, שיטות עבודה ועוד. יש עסקים שנמצאים בנקודת פתיחה מצוינת עבור הרוכשים, עם יתרונות כגון מיקום גיאוגרפי אטרקטיבי.

הבעיה העיקרית היא שזה לא תמיד פשוט להעלים את תחלואי העסק הקיים, או לפתור בעיות שהצטברו אצלו במשך שנים: חובות כספיים, מוניטין שלילי ועוד. בהמשך לכך, לא תמיד יודעים מהן הסיבות הספציפיות בגינן בעלי העסק המקוריים מעוניינים בכלל למכור את העסק – לא חסרים מקרים בהם מאחורי המכירה מסתתרת למעשה מלכודת.

לסיכום, ההמלצה המועילה ביותר היא לבצע את ההחלטה האם לפתוח עסק חדש או לרכוש עסק קיים לאחר קבלת ייעוץ עסקי מקיף מאיש מקצוע, או אפילו ליווי עסקי מקצועי בחודשים הראשונים של העסק.

לחץ למידע נוסף על פתיחת עסק

שתפו

82

ממליצים

82

Recommend

227

מאמרים

227

Articles