לשיחת ייעוץ ראשונית בחינם:

Schedule a free meeting:

 

דוח רווח והפסד, דוח תזרים מזומנים – מצאו את ההבדלים

כל מי שמנהל עסק חייב להכיר היטב את שני הדוחות החשבונאיים אשר נקראים דוח רווח והפסד ודוח תזרים מזומנים, מדובר בדוחות חשבונאיים בעלי חשיבות רבה ואי הבנה של הדוחות עלולה להביא לקריסת העסק אפילו אם מדובר בעסק רווחי!? נשמע קצת תמוה כיצד עסק רווחי יכול לקרוס מבחינה כלכלית אך בדיוק בשביל זה חשוב להבין את המשמעות של הדוחות וגם לחדד את ההבדלים ביניהם.

דוח רווח והפסד

דו״ח רווח והפסד הוא דוח חשבונאי אותו מכינים רואי החשבון והוא מציג את פעילות העסק בתחום הכספים. כמובן שלצורך הפקת הדו״ח חייבים לתחום את הפעילות לזמן מסוים ולכן יש לנו דוחות רבעוניים או דוחות שנתיים. לא נסבך אתכם במילים גבוהות ולא נדקדק במושגים החשבונאיים – זהו פשוט דו״ח המציג לכם סיכום הפעילות הכספית.

דוח תזרים מזומנים

דוח תזרים מזומנים הוא דוח המציג את תנועות המזומנים בפועל בתקופת זמן נתונה.

הדוח מציג פירוט חשבונאי המפריד בין סוגי ההוצאות וההכנסות אך זהו אינו דו״ח לפי בסיס צבירה. דוח זה חשוב מאוד בשביל להבין את ביצועי העסק ויכולות הקיום שלו; הן עבור הבעלים והן עבור משקיעים. החשיבות הגדולה של הדו״ח היא שהוא אמצעי בעזרתו ניתן לראות האם לחברה יש יכולת לייצר מזומנים ולפרוע חובות. כלומר ניהול תזרים מזומנים הוא כלי הכרחי לצורך בניית תקציב.

ההבדלים בין הדוחות

שני הדוחות חשובים וכאשר פונים לייעוץ פיננסי חייבים לנתח את שניהם. אך בכל זאת ישנם הבדלים בין הדוחות.

נניח והעסק שלכם עוסק במכירות והפקתם חשבונית גדולה ללקוח; החל מרגע זה דו״ח רווח והפסד מציג את סכום החשבונית כהכנסה, אך האם זה אומר כי קיבלתם את הכסף בפועל והוא זמין עבורכם למימון פעילות העסק? כלל וכלל לא. בהחלט יתכן שהלקוח משלם לכם בשוטף פלוס 90 וייקח עוד זמן עד שתקבלו את הכסף בפועל (ובינתיים תשלמו מע״מ על החשבונית). דוגמה זו ממחישה לנו היטב את הצורך בשני הדוחות – אם לא קיבלתם את הכסף בפועל הוא לא יופיע בדו״ח תזרים מזומנים למרות שהוא יופיע בדו״ח רווח והפסד.

דו״ח תזרים מזומנים בעצם הופך להיות כלי חשוב בתכנון הוצאות העסק (ניהול תזרים מזומנים); בעזרתו אתם יכולים לתכנן נכון את התשלומים השונים שעליכם לעשות בהתאם לכניסת המזומנים. אם תסתמכו אך ורק על דו״ח רווח והפסד בהחלט יתכן שתגיעו למצב בו הדו״ח יציג תמונת מצב של עסק רווחי אך בפועל לא יהיו לכם המזומנים לשלם את הוצאות התפעול השונות של העסק עד אשר תגיעו לקריסה.

כל יזם, משקיע או בעל עסק חייב לדעת כיצד להבין את הדוחות השונים ובהחלט מומלץ לפנות לייעוץ פיננסי על מנת לתכנן בניית תקציב נכונה של העסק.

שתפו

82

ממליצים

82

Recommend

227

מאמרים

227

Articles